Zajęcia online z chemii - 27.02.2020 r.
Małopolska Chmura Edukacyjna

Składniki kosmetyków. Oddziaływania międzycząsteczkowe związków wchodzących w skład kosmetyków

W czwartek, 27 lutego 2020 r., uczniowie z naszej Szkoły wzięli udział w kolejnych zajęciach online transmitowanych z Katedry Chemii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna.
Na początku spotkania uczniowie odpowiedzieli na dwa pytania online: "Jakie znasz oddziaływania międzycząsteczkowe?" i "Na co Twoim zdaniem mają wpływ oddziaływania międzycząsteczkowe?".
Swoje odpowiedzi mogli zweryfikować słuchając wykładu, podczas którego Pan dr inż. Piotr Niemiec przedstawił informacje dotyczące oddziaływań międzycząsteczkowych związków wchodzących w skład kosmetyków.
Uczestnicy zajęć poznali m.in. elektryczne właściwości cząsteczek, koncepcję wiązania wodorowego, klasyfikację wiązań wodorowych, energię wiązania wodorowego, siły Londona, oddziaływania hydrofobowe, oddziaływania kation - pierścień aromatyczny.
Ponadto przypomnieli sobie pojęcia: dipol, cząsteczka polarna, cząsteczka niepolarna, moment dipolowy, siły van der Waalsa, kwasy i zasady Lewisa, siły adhezji i kohezji.
Od dzisiaj uczniowie nie będą mieli problemu z odróżnieniem wiązań wodorowych, diwodorowych, halogenowych.
Wykład dopełniły zdjęcia obrazujące omawiane zagadnienia (np. fragment struktury krystalicznej inodu czy fragment struktury krystalicznej związku niobu).

Opracowała Barbara Kajda

Skladniki_kosmetykow.Oddzialywania_miedzyczasteczkowe_zwiazkow_wchodzacych_w_sklad_kosmetykow