Zajęcia online z chemii - 05.03.2020 r.
Małopolska Chmura Edukacyjna

Terpenoidy jako główny składnik olejków eterycznych. Dlaczego już pięć tysięcy lat temu w recepturach spisanych na sumeryjskich tabliczkach pojawiły się olejki eteryczne?

W czwartek, 5 marca 2020 r., uczniowie z naszej Szkoły wzięli udział w kolejnych zajęciach online transmitowanych z Katedry Chemii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna.
"Terpenoidy jako główny składnik olejków eterycznych" oraz "Dlaczego już pięć tysięcy lat temu w recepturach spisanych na sumeryjskich tabliczkach pojawiły się olejki eteryczne?", to tematy wykładów, które młodzieży przedstawiła Pani dr Agata Lada.
Uczniowie poznali nowe pojęcia: terpeny i terpenoidy.
Ponadto dowiedzieli się m.in. o regule Ruzički (regule izoprenowej), naukowcach badających terpeny, podziale terpenów i terpenoidów, metodach pozyskiwania terpenów, występowaniu terpenów i terpenoidów.
W drugiej części wykładu uczestnicy zajęć usłyszeli m.in. o właściwościach, metodach otrzymywania i składnikach olejków eterycznych.
Ponadto mieli okazję powąchać różne olejki eteryczne.

Opracowała Barbara Kajda

Terpenoidy_jako_glowny_skladnik_olejkow_eterycznych