Dzień Żołnierzy Wyklętych w Internacie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci
Żołnierzy Wyklętych w Internacie

1 marca to dzień pamięci o żołnierzach wyklętych. W celu pogłębionego poznania ich historii wykonaliśmy okolicznościowy plakat oraz wzięliśmy udział w projekcji filmu Wyklęty, po której nastąpiła dyskusja.

Przed projekcją wychowankowie wysłuchali krótkiego wprowadzenia p. Klaudii Jeziorowskiej, która umiejscowiła los żołnierzy wyklętych w kontekście XX w. historii Polski . Młodzież zgromadzona na internatowej świetlicy była bardzo poruszona losem głównego bohatera filmu. Nie podważając heroizmu postawy Franciszka Józefczyka, którego postać była wzorowana na prawdziwej historii Józefa Franczaka, staraliśmy się również odnieść krytycznie do niektórych pomysłów związanych z formą i językiem dzieła Konrada Łęckiego.

Przygotowujący obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Internacie, Państwo Wychowawcy: Klaudia Jeziorowska, Paulina Kowalik, Katarzyna Bylica, Kinga Zając oraz Piotr Żmigrodzki dziękują młodzieży za liczny i aktywny udział w dyskusji nad filmem Wyklęty.

Opracował Piotr Żmigrodzki

Wyklety