Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Wielkanoc w zwyczajach ludowych

Wielkopostne spotkanie słuchaczy Szkoły Policealnej Opiekun Osoby starszej ZSRCKU w Czernichowie z lokalnymi seniorami

W niedzielę, 13 marca 2016 roku, w Domu Weselnym „Krzemieniec” w Wołowicach odbyło się już drugie Wielkopostne spotkanie z cyklu „Wielkanoc w zwyczajach ludowych”, zorganizowane dla seniorów przez słuchaczy kierunku opiekun osoby starszej ZSRCKU w Czernichowie oraz przez właścicieli Domu Weselnego „Krzemieniec”.
Słuchacze kierunku opiekun osoby starszej przed przybyciem seniorów wzięli udział w warsztatach bibułkarskich, przeprowadzonych przez panią Martę Kosek - lokalną bibułkarkę.
Impreza była prowadzona przez pomysłodawczynię organizacji cyklu spotkań z seniorami - nauczycielkę Agnieszkę Marzęcką.
Seniorzy wysłuchali koncertu skrzypcowego w wykonaniu pani Beaty Kwiatkowskiej-Pluty, która jest członkiem kwartetu Filharmoników Krakowskich i od dwudziestu lat gra w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Obecnie Pani Beata jest też słuchaczką Czernichowskiej szkoły policealnej kierunku opiekun medyczny. Repertuar koncertu dobrany był specjalnie do tej grupy odbiorców, bo seniorzy nucili znane im utwory.
Kolejny, równie ciekawy punkt programu, to występ artystyczny Koła Gospodyń Wiejskich z Zagacia. Panie „Zagacianki” na tą okazję ułożyły słowa piosenki nawiązujące do: życia seniorów, Wielkopostnego spotkania oraz pięknych okolic w gminie Czernichów. Fragment przyśpiewki, której autorkami są Pani Iwona Fic i Stanisława Grzesiak brzmi: „By w sercach seniorów młodość odżyła, dzisiejsze spotkanie szkoła zrobiła, i ludowy zwyczaj Wielkanocnej Nocy nam przybliżyła”. Członkinie Koła Gospodyń z Zagacia podarowały seniorom ręcznie wykonane jaja - kurczaki, stworzone bardzo czasochłonną metodą „karczochową”.
Uczestnicy spotkania zostali także zaproszeni do wspólnej rozmowy na temat zwyczajów Wielkopostnych w podkrakowskich wsiach. Seniorzy opowiadali o zwyczaju robienia „krzyżyków” i zanoszenia ich do pól, aby dawały lepsze plony. Przypomnieli też o zwyczaju tzw. „kłaputania”, czyli robienia hałasu w celu budzenia mieszkańców wioski, żeby przyłączali się do wypełniania Wielkanocnych tradycji. Zgromadzeni seniorzy postanowili, że w tym roku ożywią w Wołowicach tą tradycję. Seniorzy wspominali też o zanikającym zwyczaju palenia ognisk, podawali przepisy na barwienie jaj Wielkanocnych, które trwają już od setek lat, np. barwienie w cebuli i w życie.
Pan Piotr Kapusta - historyk, etnolog, przewodnik miejski po różnych muzeach krakowskich, pilot wycieczek, pracownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także absolwent kierunku opiekun medyczny szkoły w Czernichowie, przedstawił interesujące zwyczaje panujące na podkrakowskich wsiach mówiące między innymi o tym, co powinien zawierać koszyk Wielkanocny, dlaczego nie należy karmić kur święconymi okruchami, oraz jakie były dawne sposoby radzenia sobie z kretami.
Każdy senior z pomocą słuchaczy i Pani Marty Kosek wykonał dla siebie kępkę krokusów, które wyrosły w ozdobnej donicy, żeby przystroić Wielkanocny stół. Seniorki ze słuchaczami przygotowały kwiaty z bibuły, a seniorzy, jak nakazuje zwyczaj, zajęli się wykonaniem kilkumetrowej Palmy Wielkanocnej. Palmę dostarczono do Kościoła NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej.
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez Martę i Jerzego Kosków na przygotowany przez nich poczęstunek.


  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook