Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Wielkanoc w zwyczajach ludowych

Wielkopostne spotkanie słuchaczy Szkoły Policealnej Opiekun Osoby starszej ZSRCKU w Czernichowie z lokalnymi seniorami

W niedzielę, 13 marca 2016 roku, w Domu Weselnym „Krzemieniec” w Wołowicach odbyło się już drugie Wielkopostne spotkanie z cyklu „Wielkanoc w zwyczajach ludowych”, zorganizowane dla seniorów przez słuchaczy kierunku opiekun osoby starszej ZSRCKU w Czernichowie oraz przez właścicieli Domu Weselnego „Krzemieniec”.
Słuchacze kierunku opiekun osoby starszej przed przybyciem seniorów wzięli udział w warsztatach bibułkarskich, przeprowadzonych przez panią Martę Kosek - lokalną bibułkarkę.
Impreza była prowadzona przez pomysłodawczynię organizacji cyklu spotkań z seniorami - nauczycielkę Agnieszkę Marzęcką.
Seniorzy wysłuchali koncertu skrzypcowego w wykonaniu pani Beaty Kwiatkowskiej-Pluty, która jest członkiem kwartetu Filharmoników Krakowskich i od dwudziestu lat gra w orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Obecnie Pani Beata jest też słuchaczką Czernichowskiej szkoły policealnej kierunku opiekun medyczny. Repertuar koncertu dobrany był specjalnie do tej grupy odbiorców, bo seniorzy nucili znane im utwory.
Kolejny, równie ciekawy punkt programu, to występ artystyczny Koła Gospodyń Wiejskich z Zagacia. Panie „Zagacianki” na tą okazję ułożyły słowa piosenki nawiązujące do: życia seniorów, Wielkopostnego spotkania oraz pięknych okolic w gminie Czernichów. Fragment przyśpiewki, której autorkami są Pani Iwona Fic i Stanisława Grzesiak brzmi: „By w sercach seniorów młodość odżyła, dzisiejsze spotkanie szkoła zrobiła, i ludowy zwyczaj Wielkanocnej Nocy nam przybliżyła”. Członkinie Koła Gospodyń z Zagacia podarowały seniorom ręcznie wykonane jaja - kurczaki, stworzone bardzo czasochłonną metodą „karczochową”.
Uczestnicy spotkania zostali także zaproszeni do wspólnej rozmowy na temat zwyczajów Wielkopostnych w podkrakowskich wsiach. Seniorzy opowiadali o zwyczaju robienia „krzyżyków” i zanoszenia ich do pól, aby dawały lepsze plony. Przypomnieli też o zwyczaju tzw. „kłaputania”, czyli robienia hałasu w celu budzenia mieszkańców wioski, żeby przyłączali się do wypełniania Wielkanocnych tradycji. Zgromadzeni seniorzy postanowili, że w tym roku ożywią w Wołowicach tą tradycję. Seniorzy wspominali też o zanikającym zwyczaju palenia ognisk, podawali przepisy na barwienie jaj Wielkanocnych, które trwają już od setek lat, np. barwienie w cebuli i w życie.
Pan Piotr Kapusta - historyk, etnolog, przewodnik miejski po różnych muzeach krakowskich, pilot wycieczek, pracownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także absolwent kierunku opiekun medyczny szkoły w Czernichowie, przedstawił interesujące zwyczaje panujące na podkrakowskich wsiach mówiące między innymi o tym, co powinien zawierać koszyk Wielkanocny, dlaczego nie należy karmić kur święconymi okruchami, oraz jakie były dawne sposoby radzenia sobie z kretami.
Każdy senior z pomocą słuchaczy i Pani Marty Kosek wykonał dla siebie kępkę krokusów, które wyrosły w ozdobnej donicy, żeby przystroić Wielkanocny stół. Seniorki ze słuchaczami przygotowały kwiaty z bibuły, a seniorzy, jak nakazuje zwyczaj, zajęli się wykonaniem kilkumetrowej Palmy Wielkanocnej. Palmę dostarczono do Kościoła NMP Królowej Polski w Dąbrowie Szlacheckiej.
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zaproszeni przez Martę i Jerzego Kosków na przygotowany przez nich poczęstunek.


  Dzisiaj
Wtorek
18
Lutego 2020

Imieniny obchodzą:
Szymon, Konstancja, Maksym, Flawian, Krystian, Sylwan
  Zapraszamy
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Użytkowników Online
Gości Online: 5
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 602
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Aleksandra Wolek
  Poczta
Poczta
  Facebook


  Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Powitanie
Powitanie
Chcecie wiedzieć jak...
Najciekawsze Tematy
Powitanie [0]
Powitanie [0]
Chcecie wiedzieć ... [0]
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Barbara Kajda
25/06/2016 15:06
Ancurrr14, można już składać podania do szkół policealnych. Informacje o rekrutacji do szkół dla dorosłych znajdują się w panelu po lewej stronie, w zakładce: Rekrutacja-> Szkoły zaoczne.

Ancurrr14
23/06/2016 08:48
Czy można juz składać podanie do szkoły Policealnej ?

twety19
19/08/2015 21:41
Wonski dziękuje bardzo za pomoc. Na prawdę była potrzebna :-)

Wonski
15/08/2015 12:36
,papierem od lekarza i zdjęciem zanosisz to znowu do starostwa i oni ci wydają PKK czyli profil kandydata na kierowcę.Myślę że pomogłem. Życzę miłych 18 dni wakacji !

Wonski
15/08/2015 12:35
200 zł później idziesz do wydziału komunikacji w starostwie tam pobierasz "Wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenie" ktoś na pewno ci zaznaczy tak co masz wypełnić.Razem z tym wnioskiem,

Wonski
15/08/2015 12:31
twety19, W Google wpisz "prawo jazdy lekarz i nazwa większej miejscowości koło której mieszkasz". Tam znajdziesz lekarza najlepiej prywatnego bo szybciej cię przyjmie za badanie płaci się 20

Barbara Kajda
14/08/2015 21:51
Twety19, podstawowe informacje dotyczące prawa jazdy kategorii T znajdują się tutaj: http://czernichow.edu.pl/
viewpage.php?page_id=1072
, więcej szczegółów: http://www.word.waw.pl/in
dex.php


twety19
11/08/2015 16:29
czy można u zwykłego lekarza rodzinnego / z góry dziękuję za pomoc ^^ pozdrowienia i miłych wakacji :-)

twety19
11/08/2015 16:27
Dzień dobry ;-). Jak należy stworzyć profil kandydata na prawo jazdy kategorii T? Jakie wnioski należy złożyć i gdzie? Jakie dokumenty należy mieć i co z badaniami ? U kogo należy je zrobić? Czy moż

Barbara Kajda
13/07/2015 10:59
Jaaa, Angeelika odpowiedziała prawidłowo na Twoje pytanie.

Archiwum
  Licznik wyświetleń
  Licznik odwiedzin

  Lokalizator
  Odsyłacze
epodreczniki.pl

Starostwo Powiatowe
w Krakowie

ITV Gmin i Powiatu
Krakowskiego

MEN

Kuratorium Oświaty
w Krakowie

Centralna Komisja
Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

Krajowy Ośrodek
Wspierania Edukacji
Zawodowej i Ustawicznej

Portal Funduszy
Europejskich

Serwis Informacyjny
Gminy Czernichów

Starostwa Powiatowego
w Krakowie

Serwis Internetowy
Miasta Krakowa