Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Dojazd    Kontakt
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy


  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Spektakl "Szlifowane diamenty"

O wolności, śmierci i szlifowanych diamentach…

W dniach 30 i 31 marca b.r. młodzież naszej szkoły obejrzała spektakl zaprezentowany przez Krakowskie Centrum Profilaktyki pt. „Szlifowane diamenty”.
Tytuł przedstawienia stanowił metaforę procesu wychowawczego, któremu poddawani są młodzi ludzie w szkole, w domu, w społeczeństwie. Efekty tegoż procesu bywają różne, bo nie zawsze udaje się wychowawcom, nauczycielom, rodzicom uratować dorastającego człowieka, który w drodze do dorosłości się pogubił i jest przekonany, że zawsze może sam o sobie decydować.
Źle pojęta wolność wyboru prowadzić może do takich np. skutków, jakie zostały ukazane w spektaklu: Maks, uczeń jednej ze szkół ponadgimnazjalnych zmarł po użyciu „dopalacza”. Historia Maksa przedstawiona jest z trzech perspektyw: pedagoga szkolnego i jednocześnie wychowawcy klasy, Kornelii – koleżanki z klasy Maksa i jednocześnie jego sąsiadki oraz ojca Kornelii. Każda z tych osób postrzega chłopaka z innej strony, natomiast wierzy w jego zmianę na lepsze tylko Kornelia, zauroczona Maksem. Niestety okazuje się, że nawet uczucie zakochanej dziewczyny i jej determinacja nie są w stanie zmienić sytuacji chłopaka, który mniej lub bardziej świadomie dąży do upadku.
To nie jedyny wniosek, jaki nasuwał się podczas oglądania zainscenizowanych sytuacji; inny – równie istotny – dotyczył wpływu relacji rodzinnych na życie młodego człowieka i na dokonywane przez niego wybory. Niezależnie bowiem od tego czy uznamy, że nasze życie jest teatrem i przebiega według ustalonego z góry scenariusza, czy będziemy przekonani, że sami jesteśmy „kowalami własnego losu” życie niejednokrotnie nas zaskoczy – przekonują w swoim spektaklu członkowie Krakowskiego Centrum Profilaktyki. Warto zatem poszukać wsparcia u osób, które to wsparcie oferują i warto posiadać wiedzę na temat sytuacji i środków zagrażających młodemu człowiekowi.
Spektakl został różnokierunkowo odebrany przez młodzież, pozytywnym aspektem recepcji przedstawienia były dyskusje i chęć dzielenia się wrażeniami dotyczącym zarówno formy jak i treści inscenizacji, bowiem spektakl z pewnością pobudza do refleksji.

Opracowała: Agnieszka Kołodziej


Spektakl_Szlifowane_diamenty
Spektakl „Szlifowane diamenty”
30 i 31 marca 2016r.
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Poczta
Poczta
  Facebook