Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

STO PIĘĆDZIESIĄTY POCZĄTEK!

Sto pięćdziesiąty raz rozpoczął się rok szkolny w Szkole Rolniczej w Czernichowie. Jubileusz ten zbiegł się w tym roku z 70-tą rocznicą wybuchu II wojny światowej, o czym wspomniała dyrekcja Zespołu Szkół RCKU oraz wicestarosta krakowski p. Andrzej Furmanik, który uświetnił swoją obecnością uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2009/ 2010.
W roku 1939 Szkoła Rolnicza istniała już 80 lat i cieszyła się uznaniem władz oświatowych, rodziców i uczniów. Podczas wojny szkoła wciąż funkcjonowała jako państwowa wyższa szkoła rolnicza w systemie szkolnictwa Generalnego Gubernatorstwa. „W czasie okupacji 1939- 1945 Szkoła nabierała nowego oblicza, staje się azylem dla młodzieży i nauczycieli. Ulega zmianie profil uczącej się w niej młodzieży. Dla wielu była to nie tylko jedyna możliwość kształcenia zawodowego, ale i «dom rodzinny », którego wielu zabrakło” - zauważa Stefan Smoliński, autor publikacji Szkoła Rolnicza w Czernichowie k. Krakowa w okresie II wojny światowej, uczeń tejże szkoły.
Na przełomie sierpnia i września 1939 r. dyrektor Szkoły Rolniczej Kazimierz Kuczyński, zgodnie z zarządzeniem Kuratorium Oświaty, przeprowadził ewakuację personelu i dobytku szkoły. Zajęcia szkolne wznowiono w rok później.
Mimo wykluczenia z programów nauczania przedmiotów humanistycznych nauczyciele „przemycali” patriotyczne treści podczas swoich lekcji. Część uczniów i nauczycieli była ponadto zaangażowana w organizację tzw. „tajnego nauczania”.
Innym sposobem podtrzymywania tożsamości narodowej były uroczystości szkolne, koncerty z udziałem krakowskich artystów, które opierały się na polskiej twórczości patriotycznej. Działalność na rzecz ojczyzny podejmowali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele funkcjonujący w oddziałach Armii Krajowej. Szkolenia elewów odbywały się często w godzinach nocnych w parku szkolnym lub na wałach nadwiślańskich w zupełnej tajemnicy.
W czasie wojny klasy liczyły po 70-80-ciu uczniów, w internacie dostawiono dodatkowe łóżka. Uczniowie byli zróżnicowani pod względem wieku (od 14 do 31 lat), poziomu dotychczasowego wykształcenia, narodowości czy wyznania.
W roku 1945 szkoła zaczęła normalnie pracować. Przywrócono przedmioty, które usunięto z toku edukacji podczas wojny.
Jak podaje Stefan Samoliński:
„Wysoki poziom nauczania owocował po ukończeniu szkoły. Spośród 339 absolwentów z lat 1941 – 1945 wielu ukończyło studia akademickie różnych kierunków i specjalności: rolnictwo, weterynaria, leśnictwo, medyczne i inne”.
Obecnie szkoła liczy 175 uczniów kształcących się w systemie dziennym w 8 oddziałach klasowych, z czego 3 przypadają na klasy pierwsze. Tegoroczni pierwszoklasiści to uczniowie m. in. nowo utworzonych kierunków kształcenia w ZSRCKU: technikum weterynarii, hotelarstwa, hodowli koni.
Kadrę pedagogiczną stanowi 35 nauczycieli.
Bardzo pozytywne wrażenie na wszystkich obecnych zrobił nowy wizerunek szkoły, w której właśnie kończy się generalny remont. Powstały nowe sale lekcyjne wyposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny, wnętrze szkoły jest estetyczne, przestronne i funkcjonalne. Elewacja budynku szkoły przyciąga wzrok wysmakowaną kolorystyką i godnie będzie się prezentować podczas głównych uroczystości jubileuszowych 18-19 czerwca 2010 r.

oprac. A. Kołodziej
  Dzisiaj
Niedziela
31
Maja 2020

Imieniny obchodzą:
Aniela, Petronelia, Kamila, Feliks
  Zapraszamy
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 602
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Aleksandra Wolek
  Poczta
Poczta
  Facebook


  Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Powitanie
Powitanie
Chcecie wiedzieć jak...
Najciekawsze Tematy
Powitanie [0]
Powitanie [0]
Chcecie wiedzieć ... [0]
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Barbara Kajda
25/06/2016 15:06
Ancurrr14, można już składać podania do szkół policealnych. Informacje o rekrutacji do szkół dla dorosłych znajdują się w panelu po lewej stronie, w zakładce: Rekrutacja-> Szkoły zaoczne.

Ancurrr14
23/06/2016 08:48
Czy można juz składać podanie do szkoły Policealnej ?

twety19
19/08/2015 21:41
Wonski dziękuje bardzo za pomoc. Na prawdę była potrzebna :-)

Wonski
15/08/2015 12:36
,papierem od lekarza i zdjęciem zanosisz to znowu do starostwa i oni ci wydają PKK czyli profil kandydata na kierowcę.Myślę że pomogłem. Życzę miłych 18 dni wakacji !

Wonski
15/08/2015 12:35
200 zł później idziesz do wydziału komunikacji w starostwie tam pobierasz "Wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenie" ktoś na pewno ci zaznaczy tak co masz wypełnić.Razem z tym wnioskiem,

Wonski
15/08/2015 12:31
twety19, W Google wpisz "prawo jazdy lekarz i nazwa większej miejscowości koło której mieszkasz". Tam znajdziesz lekarza najlepiej prywatnego bo szybciej cię przyjmie za badanie płaci się 20

Barbara Kajda
14/08/2015 21:51
Twety19, podstawowe informacje dotyczące prawa jazdy kategorii T znajdują się tutaj: http://czernichow.edu.pl/
viewpage.php?page_id=1072
, więcej szczegółów: http://www.word.waw.pl/in
dex.php


twety19
11/08/2015 16:29
czy można u zwykłego lekarza rodzinnego / z góry dziękuję za pomoc ^^ pozdrowienia i miłych wakacji :-)

twety19
11/08/2015 16:27
Dzień dobry ;-). Jak należy stworzyć profil kandydata na prawo jazdy kategorii T? Jakie wnioski należy złożyć i gdzie? Jakie dokumenty należy mieć i co z badaniami ? U kogo należy je zrobić? Czy moż

Barbara Kajda
13/07/2015 10:59
Jaaa, Angeelika odpowiedziała prawidłowo na Twoje pytanie.

Archiwum
  Licznik wyświetleń
  Licznik odwiedzin

  Lokalizator
  Odsyłacze
epodreczniki.pl

Starostwo Powiatowe
w Krakowie

ITV Gmin i Powiatu
Krakowskiego

MEN

Kuratorium Oświaty
w Krakowie

Centralna Komisja
Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

Krajowy Ośrodek
Wspierania Edukacji
Zawodowej i Ustawicznej

Portal Funduszy
Europejskich

Serwis Informacyjny
Gminy Czernichów

Starostwa Powiatowego
w Krakowie

Serwis Internetowy
Miasta Krakowa