Strona Główna    Aktualności    Media o nas    Filmy    Do pobrania    Artykuły    Linki    Forum    Dojazd    Kontakt    Promocja
  Menu
  ProjektyCKZ
Kącik Przedsiębiorcy  Akcje pomocy
  Partnerzy

Uniwersytet Rolniczy
w Krakowie

Wyższa Szkoła
Turystyki i Ekologii
w Suchej Beskidzkiej

Małopolska do celu.eu

Poczet Krakowskiej
Chorągwi Husarskiej

Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Czernichowie

Serwis mojestypendium.pl
  Wycieczka programowa SO

Wycieczka programowa słuchaczy Szkoły Policealnej kształcącej w zawodzie technik ochrony środowiska

W dniu 4 czerwca 2011r. słuchacze pierwszej i drugiej klasy Szkoły Policealnej kształcącej w zawodzie technik ochrony środowiska wraz z nauczycielkami Barbarą Kajdą, Lidią Kuć i Anną Miką udali się na wycieczkę programową do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, a następnie na składowisko odpadów komunalnych Barycz.
Dzięki uprzejmości pani Elżbiety Ludwig, Kierowniczki Pracowni Fizykochemicznej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Krakowie, uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem laboratorium akredytowanego przez Polskie Centrum Akredytacji.
Na własne oczy przekonali się w jakich warunkach i przy użyciu jakiego sprzętu wykonywane są badania fizykochemiczne oraz badania biologiczne próbek wód i ścieków.
Uczestniczyli m.in. w oznaczeniu zawartości tlenu w próbce wody i w próbce ścieku, twardości próbki wody, pozostałości po sączeniu, suchej pozostałości.
Ponadto przy użyciu pehametru zbadali pH próbki wody, a przy użyciu konduktometru jej przewodność.
Słuchacze zobaczyli przenośne urządzenia do pobierania próbek wody i ścieków, przyrządy po pobierania próbek wody i ścieków z dowolnej głębokości (np. batometr), a także takie urządzenia jak spektrofotometr, chromatograf cieczowy, analizator przepływowy, wyparka, łaźnia, chłodziarka laboratoryjna, cieplarka laboratoryjna, kilka rodzajów wag. Widzieli również pracujący termohigrograf czy destylarkę.
Czas spędzony w laboratorium minął niezwykle szybko, a uczestnicy wycieczki na długo zapamiętają to, co zobaczyli.
Kolejnym punktem wycieczki było składowisko odpadów komunalnych Barycz w Krakowie - miejsce składowania odpadów komunalnych dla miast Krakowa i Wieliczki.
Pan Rafał Czechowski, brygadzista MPO w Krakowie, w pierwszej kolejności opowiedział uczestnikom wycieczki o prowadzonych przez zakład działaniach w kierunku propagowania zachowań ekologicznych w codziennym życiu, kierowanych przede wszystkim do dzieci i młodzieży w postaci ścieżki ekologicznej. Następnie podkreślił jak ważna jest segregacja odpadów oraz omówił przykładowe zastosowanie surowców poddawanych recyklingowi.
Następnie słuchacze SO zostali zapoznani z budową i funkcjonowaniem składowiska odpadów, sortowni i kompostowni. Dowiedzieli się m.in., że na terenie składowiska odpadów komunalnych Barycz prowadzony jest odzysk z odpadów zielonych i odzysk surowców wtórnych, a ponadto jest tam zlokalizowana sieć studni do odzyskiwania biogazu ze składowanych odpadów. Biogaz jest przetwarzany przez bloki energetyczne na energię elektryczną i cieplną, które wykorzystywane są do eksploatacji kompostowni, sortowni, budynków zaplecza technicznego składowiska Barycz. Z kolei nadwyżki energii elektrycznej oddawane są do sieci energetycznej.
Z danych zamieszczonych na stronie internetowej MPO wynika, że miesięcznie z terenu Krakowa MPO zbiera taką ilość makulatury jako surowca wtórnego, że zaoszczędza się życie ponad 900 drzewom, a w skali roku jest to prawie 11 000 drzew. Recykling 1 tony opakowań papierowych chroni aż 17 drzew przed wycięciem. Z kolei recykling 1 tony papieru pozwala na zaoszczędzenie od 2,3 do 7 metrów sześciennych miejsca na składowisku, 26 500 litrów wody, 1 476 litrów ropy i 4 200 kWh energii.

  Dzisiaj
Środa
3
Czerwca 2020

Imieniny obchodzą:
Leszek, Tamara, Karol, Klotylda, Anatol
  Zapraszamy
  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
  Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 602
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Aleksandra Wolek
  Poczta
Poczta
  Facebook


  Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Powitanie
Powitanie
Chcecie wiedzieć jak...
Najciekawsze Tematy
Powitanie [0]
Powitanie [0]
Chcecie wiedzieć ... [0]
  Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Barbara Kajda
25/06/2016 15:06
Ancurrr14, można już składać podania do szkół policealnych. Informacje o rekrutacji do szkół dla dorosłych znajdują się w panelu po lewej stronie, w zakładce: Rekrutacja-> Szkoły zaoczne.

Ancurrr14
23/06/2016 08:48
Czy można juz składać podanie do szkoły Policealnej ?

twety19
19/08/2015 21:41
Wonski dziękuje bardzo za pomoc. Na prawdę była potrzebna :-)

Wonski
15/08/2015 12:36
,papierem od lekarza i zdjęciem zanosisz to znowu do starostwa i oni ci wydają PKK czyli profil kandydata na kierowcę.Myślę że pomogłem. Życzę miłych 18 dni wakacji !

Wonski
15/08/2015 12:35
200 zł później idziesz do wydziału komunikacji w starostwie tam pobierasz "Wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenie" ktoś na pewno ci zaznaczy tak co masz wypełnić.Razem z tym wnioskiem,

Wonski
15/08/2015 12:31
twety19, W Google wpisz "prawo jazdy lekarz i nazwa większej miejscowości koło której mieszkasz". Tam znajdziesz lekarza najlepiej prywatnego bo szybciej cię przyjmie za badanie płaci się 20

Barbara Kajda
14/08/2015 21:51
Twety19, podstawowe informacje dotyczące prawa jazdy kategorii T znajdują się tutaj: http://czernichow.edu.pl/
viewpage.php?page_id=1072
, więcej szczegółów: http://www.word.waw.pl/in
dex.php


twety19
11/08/2015 16:29
czy można u zwykłego lekarza rodzinnego / z góry dziękuję za pomoc ^^ pozdrowienia i miłych wakacji :-)

twety19
11/08/2015 16:27
Dzień dobry ;-). Jak należy stworzyć profil kandydata na prawo jazdy kategorii T? Jakie wnioski należy złożyć i gdzie? Jakie dokumenty należy mieć i co z badaniami ? U kogo należy je zrobić? Czy moż

Barbara Kajda
13/07/2015 10:59
Jaaa, Angeelika odpowiedziała prawidłowo na Twoje pytanie.

Archiwum
  Licznik wyświetleń
  Licznik odwiedzin

  Lokalizator
  Odsyłacze
epodreczniki.pl

Starostwo Powiatowe
w Krakowie

ITV Gmin i Powiatu
Krakowskiego

MEN

Kuratorium Oświaty
w Krakowie

Centralna Komisja
Egzaminacyjna

Okręgowa Komisja
Egzaminacyjna

Krajowy Ośrodek
Wspierania Edukacji
Zawodowej i Ustawicznej

Portal Funduszy
Europejskich

Serwis Informacyjny
Gminy Czernichów

Starostwa Powiatowego
w Krakowie

Serwis Internetowy
Miasta Krakowa